•  
     ÚVODNÍ STRÁNKA       MÍSTO URČENÍ       ATRAKCE       SPORT       GASTRONOMIE       PLÁŽ       NABÍDKA       KONTAKT       REZERVACE   
   

     ZADAR – STŘEDISKO KRAJE

  Osady v Zadarském kraji vznikaly v místech vhodných pro život člověka - v samotném středu chorvatského pobřeží. Je to kraj obklopený nesčetnými ostrovy, řekami a chráněnými přístavy, s bohatým vnitrozemím a mimořádně příznivým podnebím. Často na něho bylo útočeno mnohými vojsky, často byl ničen, ale vždy znovu obnoven. Zadar žije svůj život osady již třetí tisíciletí. První psané zmínky se objevují ve IV. a hmotné stopy v IX. stol. před n.l. Prvními jeho obyvateli byl kmen Liburnů, zatímco charakter města mu vtiskli Římané během svého dobývání. Začátkem VII. st. je již Zadar hlavním městem Dalmácie, jímž zůstane až do r.1918.

  Kromě Zadru, krajského střediska a nejdůležitější historické destinace, je nutné se zmínit i o Ninu, nejstarším chorvatském královském městě, o biskupském sídle a místě, kdy byla zrozen chorvatský stát. Připomeňme i Biograd, kdysi korunovační město a město Pag, které bylo vystavěno podle projektu Juraje Dalmatince a dnes je urbanistickou památkou. 


     MĚSTO ZADAR

  Svým kulturněhistorickým dědictvím patří mezi nejzajímavější chorvatská města. Mezi pamětihodnosti Zadru patří:

  • Kostel sv. Donáta z IX. st. – v Evropě unikátní,
  • Fórum z I. st., z doby císaře Augusta – největší prozkoumané fórum na východním pobřeží  Jadranu,
  • Klášter sv. Františka s klenotnicí a nejstarším gotickým kostelem v Dalmácii,
  • Katedrála sv. Anastázie ze XIII. st. se řadí mezi nejkrásnější  románské stavby v Chorvatsku, s podlahovou mozaikou z V. st.,
  • Kostel sv. Chrysogona ze XII. st. patří mezi nejlepší románské stavby v Chorvatsku,
  • Zvonice kostela sv. Marie z r. 1105 představuje pěkný románský objekt, nechal ji postavit chorvatsko-uherský král Koloman,
  • Kostelík sv. Petra Starého a sv.Ondřeje z V. – VI. st.,
  • Truhla sv. Simeona se světcovým tělem – nejcennější příklad středověké zlatnické práce v Chorvatsku,
  • Pevnost s reprezentativní renesanční Pevninskou bránou z VI. st.,
  • Přístavní brána s vestavěnou římskou slavobránou,
  • Stálá výstava církevního umění vynikající překrásnými pozlacenými církevními předměty, jako jsou relikviáře a obrazy ze zadarských i okolních kostelů.

     MĚSTO BIOGRAD

  Velmi významné chorvatské město již od X. – XII. st, kdy v něm byl korunován první uhersko-chorvatský král Koloman.

  Dnes je Biograd typickým letoviskem, které se díky své výjimečné poloze uprostřed Pašmanského kanálu stalo jachtařským střediskem a místem, kam se sjíždějí jachtaři z celé Evropy.

  Kromě uvedených atraktivních lokalit, hostům se naskytuje jedinečná příležitost, aby si osobním automobilem vyjeli na jednodenní výlet podél pobřeží a zavítali do starobylých dalmatských městeček plných historických památek. Mohou se vydat do Šibeniku (55 km) s věhlasnou katedrálou Sv. Jakuba z XV. st., do Trogiru (115 km), celé toto město je vlastně muzeum a říkáme mu „Malé Benátky“, s dějinami starými přes 2 800 let a životem na ostrůvku spojeném mostem s pevninou. Trogir je město památek a je pod ochranou UNESCO. Dále je to Split )130 km), který představuje město kulturněhistorického dědictví s věhlasným palácem římského imperátora Diokleciána, vystavěným jako vila před 17. stoletími a s řadou dalších památek.

  Věřící hosté, kteří požadují náboženské vyžití, obzvláště katolíci, mají k dispozici celou řadu církevních objektů v každém městečku, a nejbližší kaple je vzdálena 400 m od jejich ubytování. 


     NÁRODNÍ PARKY

  Městečko sv. Petar, v němž se nachází zmíněný prázdninový dům, je kolem dokola obklopeno 5 národními parky:

  • Plitvička lakes (140km)
  • Krka Waterfalls (60km)
  • Paklenica (60km)
  • Severní Velebit (150km)
  • Kornati – cesta k nim trvá lodí 1 – 2 hodiny.

     PŘÍRODNÍ PARKY

  Telašćica (zátoka na Dugém otoku)

  Vranské jezero (10km) – největší přírodní  jezero v Chorvatsku. Je to důležitá ornitologická oblast Evropy, kde trvale či čas od času hnízdí a žije kolem 224 druhů ptáků.

  Jezero je bohaté na různé druhy sladkovodních ryb, z nichž je z biologického hlediska zvláštní středomořská  plotice červená.

  Velebit – pohoří, které  UNSECO zařadilo do světových rezervací biosféry.

  Návštěva národních parků, přírodních parků a dalších atraktivních lokalit ponechávají v návštěvnících trvalou vzpomínku.