•  
     ÚVODNÍ STRÁNKA       MÍSTO URČENÍ       ATRAKCE       SPORT       GASTRONOMIE       PLÁŽ       NABÍDKA       KONTAKT       REZERVACE   
   
     GASTRONOMIE

  Gastronomická nabídka zadarského regionu v sobě zahrnuje  nejlepší rysy dalmatské kuchyně, která je velmi zdravá a velmi jednoduše se připravuje. Jídla jsou převážně vařená a málo kořeněná. Tato kuchyně se především zakládá na pokrmech z ryb, mušlí a měkkýšů. Jako příloha se nejčastěji podává vařená zelenina, tzv. na lešo, s přidaným domácím olivovým olejem. Jako koření se používá rozmarýnu, bobkového listu, kaparů, koromáče, šalvěje, bazalky... Zelenina která se pěstuje na ostrovech i ve vnitrozemí se pokládá za zdravou stravu. A jelikož je tu příznivé podnebí, roste i několikrát do roka a čerstvá je k dostání jak v létě, tak i v zimě na trhu. Na ostrovech a ve vnitrozemí roste divoký  chřest. Sklízí se na jaře a připravuje se buď vařený nebo smažený s vajíčky.

  Opravdovou pochoutkou jsou pokrmy z jehněčího masa, tedy z libového a zdravého masa, obzvláště jsou-li jehňata z ostrova Pagu. Jehněčí se nejčastěji připravuje na rožni, pod poklopem, nebo vařené, a nejlepší přílohou k jehněčímu je na jaře mladá cibule. Jako předkrm si určitě dejte vyhlášený pažský ovčí sýr a dalmatský pršut.
  Z vín je nutno se zmínit o benkovačkém rose a bílých vínech z ostrova Pagu paška žutica a gegić.
    
  Maraschino je likér, který se v Zadru vyrábí již po celá staletí z autochtonní višně marasky a byl oblíben i na královských dvorech. Slouží jako desertní likér a v poslední době i jako přísada do zmrzliny a ovocných salátů. O bohaté nabídce ryb, čerstvé zeleniny a ovoce tohoto kraje svědčí nejlépe zadarská tržnice a rybárna, z nichž se časem stala kultovní místa.
  Všechny uvedené i další pokrmy se podle přání hostů mohou dostat v celé řadě atraktivních restaurací, sklípků i jiných pohostinských objektů od Zadru až po Biograd, ale i dále. Nejbližší lokál se nachází ve vzdálenosti kolem 150 m.

  Hosté, kteří mají náladu a chuť, si mohou své kulinářské schopnosti i prakticky vyzkoušet v kuchyni, kterou mají k dispozici. Je vybavena všemi technickými vymoženostmi moderní kuchyně. Univerzální grill vystavěný u zdi objektu a venkovní kamenný stůl pro osm až deset lidí ještě víc zpestří Váš pobyt, jelikož si budete moci sami připravit pokrmy z masa a ryb na rožni, roštu a pod poklopem, jak už je v létě zvykem.

  Potravinářské výrobky k přípravě jídel ve vlastním provedení, nejrozmanitější nápoje a domácí potřeby lze nakoupit v nákupních střediscích, marketech a minimarketech od Zadru až po Biograd. Nejbližší minimarket je vzdálen 200 m od Vašeho ubytování.